10/26/2013

Cockerel Tray- yavru horozlu tepsi


Herkese Merhabalar,
Bu sezon tepsilerle başladım atölyede..Her türlü tekniği denemek istiyorum, tek bir şeye takılı kalmak istemiyorum. Bu da öyle bir çalışma oldu.

 Hello everybody,
This season I have started to work with trays in the workshop. I really want to try every single painting techniques as I donot want to hang with one single technique. Here is a object with which I have tried everything.
 Önce tepsi objeyi altbaz renk ile boyadım. Ekru. Sonra iç sağ ve sol kenarlara stencil ile mavi tonda çalışma yaptım ki maviyi resimdeki maviye uydurmak için gene renk karışımı yaptım. Tepsinin dış yüzeyine ise Antiquin çalıştım ki bunu ilk defa deniyorum. Sonra da Burnt Amber yağlı boya eskitme yaptım. Hafif pamuklu bir bez ile bunu tepsinin her tarafına dağıttım. Sonra bir kaç gün kurumaya bıraktım. En sonda 'WaterBase Varnish' - su bazlı vernik en az 6-7 kat.

I have painted the object with light white colour as a basecoat. I have spreaded the paint very smoothly all over the object. The picture that I have chosen is with Cockerel which really goes in the kitchen decoration. Then on the left and right side of the tray I have worked with square stencil coloured blue. (I really worked hard to get the right blue!)
On the surface of the tray I have done Antiquining and left it to dry. Then with a soft cloth I have spreaded Burnt Umber over the surface. Then finished to work with waterbase varnish as final.
Şimdilik benden bu kadar.. Bundan sonra bir tepsi daha geliyor bakalım onun için yorumlarınız ne olacak.
That's all from me for time being. But sure there is another tray project is on process. Let's see your comments.
Happy Weekend to everyone.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder